Dla osób, które podejrzewają u siebie możliwość zakażenia się COVID-19, wprowadzona została nowa ścieżka testowania. Podpowiadamy, jak postępować w takiej sytuacji i gdzie zrobić test na COVID-19 w Sulęcinie.

Lubuskie: Gdzie zrobić test na COVID-19? Nowe zasady
Gdzie zrobić test na COVID-19 w województwie lubuskim? – fot. Pixabay

Osoby, które ukończyły 18-lat i zidentyfikowały u siebie ryzyko zakażenia koronawirusem lub objawy, mogą zgłosić się na test na COVID-19 wypełniając specjalny formularz w portalu Gov.pl. Tam należy odpowiedzieć m.in. na pytania, czy miało się bezpośredni kontakt z osobą zakażoną koronawirusem SARS-CoV-2, czy wykonuje się zawód medyczny. Ponadto należy też zaznaczyć choroby przewlekłe, na które się choruje oraz aktualne objawy, które mogą wskazywać na zakażenie koronawirusem.

Zobacz:   Nielegalni imigranci przez SG w Sulęcinie. Gruzini przeciągnęli pobyt w Polsce o 375 dni

Jak zrobić test na COVID-19 na nowych zasadach?

Po wypełnieniu formularza specjalny algorytm oceni, czy zagrożenie zakażenia COVID-19 jest niskie czy wysokie i dopiero wtedy otrzymamy informację, czy kwalifikujemy się na test w kierunku SARS-CoV-2. W przypadku kwalifikacji, skontakuje się z nami konsultant Domowej Opieki Medycznej, aby wystawić zlecenie na test. Konsultanci Domowej Opieki Medycznej pracują w godzinach od 8.00 do 18.00 (także w weekendy).

Po wystawieniu zlecenia na test otrzymamy SMS-em informację o proponowanym miejscu oraz godzinie testu – zastosowanie się do informacji z przesłanej w wiadomości pozwoli uniknąć kolejki w punkcie wymazowym. Wynik można odczytać na Internetowym Koncie Pacjenta a gdy nasz test na COVID-19 okaże się pozytywny, należy skontaktować się ze swoim lekarzem POZ, który oceni nasz stan zdrowia i ustali leczenie.

Zobacz:   Wyłączenie sieci 3G w Sulęcinie, Torzymiu i okolicach. T-Mobile podał dokładną datę. Co to oznacza dla klientów?

Warto pamiętać, że korzystając z tej ścieżki, będziemy podlegali kwarantannie od momentu wystawienia skierowania.

Gdzie zrobić test na COVID-19 w Sulęcinie?

Bezpłatny test na COVID-19 w punktach pobrań mogą wykonać osoby posiadające zlecenie od lekarza podstawowej opieki zdrowotnej. Ich wykonanie finansuje Narodowy Fundusz Zdrowia. Na badanie należy zabrać ze sobą dokument ze zdjęciem i nr PESEL.

Wykaz punktów pobrań wymazów w kierunku wirusa SARS-CoV-2 w Sulęcinie:

  • Sulęcin
    • Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej, ul. W. Witosa 4, 69-200 Sulęcin. Godziny przyjęć pacjentów: 8.00 – 12.00. Telefon dla pacjentów: 667 585 850.
Zobacz:   Nielegalni imigranci przez SG w Sulęcinie. Gruzini przeciągnęli pobyt w Polsce o 375 dni

Wykaz punktów oraz aktualizowana codziennie specjalna mapa, na której zaznaczono lokalizację wszystkich miejsc pobrań w których wykonamy test na COVID-19, wraz z numerami telefonów oraz godzinami przyjęć, znajduje się na stronie pacjent.gov.pl.

Przed udaniem się do punktu pobrań warto sprawdzić, gdzie znajduje się najbliższy punkt, w jakich godzinach jest otwarty, gdyż liczba nowo otwartych punktów codziennie się zwiększa. Dzięki temu możemy uniknąć oczekiwania w kolejce na pobranie wymazu.